Лукашенко оди кај Путин

Од:

Александар Лукашенко треба да се сретне со Владимир Путин оваа недела, јавуваат државните медиуми.

Белорускиот лидер треба да отпатува во Москва во среда за да разговара за „некои проблеми“ во билатералните односи на неговата земја со Русија, според белоруската државна новинска агенција БелТА.

Предвидено е двајцата претседатели да разговараат и за спроведувањето на програмата на руско-белоруската заедница на држави, јави руската државна новинска агенција Интерфакс.

Лукашенко со денови не се појавуваше во јавноста и се шпекулираше дека е тешко болен.

Би можело да ве интересира

Помпео: „Америка ја изгуби моќта да ја контролира Русија“

Бајден: Нема ништо демократско во Путин

УЕФА ги враќа руските клубови во европските натпреварувања

ISW: Путин му даде рок на Шојгу до кога да ја запре украинската контраофанзива

Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34