Лукашенко му ја предаде функцијата шеф на Белорускиот олимписки комитет на синот, МОК не признава

Од:

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) одби да го признае изборот на синот на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, Виктор, за прв човек на Белорускиот олимписки комитет (БОК).

Виктор Лукашенко на местото претседател на БОК го наследи својот татко Александар, кој со децении ја извршуваше функцијата.

МОК одби да го признае неговиот избор, потсетувајќи дека на Александар и Виктор Лукашенко им е забрането учество на олимписки игри, а двајцата, исто така, се исклучени од сите активности на МОК.

-МОК, исто така, со големо разочарување забележува дека Белорускиот олимписки комитет не ги заштити на соодветен начин белоруските спортисти од политичка дискриминација, соопшти МОК.

Александар Лукашенко, кој беше на чело на БОК од 1996 година, во август лани освои шести претседателски мандат што предизвика масовни протести на опозицијата.

Би можело да ве интересира

Осомничениот Зенкович во целост ја признал вината околу атентатот врз Лукашенко, Белата куќа демантира вмешаност

Ана Ололовска

САД категоричнo негираат каков било обид за атентат на Лукашенко или за државен удар во Белорусија

Лукашенко тврди дека спречил обид за државен удар, наводно планиран од САД

Кравчук: Украина е непријател на Русија, а Белорусија е нејзиниот лакеј

Ана Ололовска

Белорусија почна со масовно производство на „Спутник V“

Ана Ололовска

Претставници на МТКФ остварија средба со претседателот на МОК Даниел Димевски

Ана Ололовска