Лукашенко: Целосно го поддржувам планот на Кина за решавање на конфликтот во Украина

Од:

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, сојузник на Москва, кој моментално е во посета на Кина, рече дека целосно го поддржува кинескиот план за решавање на конфликтот во Украина, кој беше обелоденет минатата недела.

„Белорусија активно води кампања за мировни предлози и целосно ја поддржува вашата иницијатива за меѓународна безбедност“, рече Лукашенко, цитиран од неговата прес-служба на состанокот со кинескиот лидер Си Џинпинг.

Во петокот, точно на првата годишнина од војната, Пекинг објави документ од 12 точки со кој ги повикува Москва и Киев на мировни преговори. Досега Москва и Киев не покажаа сериозна волја за преговори и внимателно реагираа на кинескиот предлог. Иако Кина сака да се позиционира како посредник во конфликтот, нејзината позиција како руски сојузник ја дисквалификува во очите на Западот.

Западните земји ја критикуваа Кина дека не ја осудува руската агресија, додека жестоко реагираа на неодамнешните тврдења на САД и НАТО дека размислува да и испрати оружје на Русија.

„Денешниот состанок се одржува во многу тежок период кој бара нови и невообичаени пристапи и одговорни политички одлуки. Нивната цел, пред сè, мора да биде избегнување на глобален конфликт кој нема да има победник“, рече Лукашенко.

Би можело да ве интересира

Рускиот амбасадор во Британија: Русија сè уште не почнала сериозно да војува во Украина

Русија уништи неколку беспилотни летала кои се упатија кон нафтена рафинерија, соопштија властите

Горан Наумовски

Русите синоќа со дронови масовно го нападнаа Киев, едно лице загина

(ВИДЕО) Украина ќе добие моќно оружје: Може да уништи бункери длабоко под земја

Горан Наумовски

Руските воени сили уништија две ракети од типот Storm Shadow

Украина ја призна својата улога во нападот на Кримскиот мост

Горан Наумовски