Лукашенко: Белорусија купи од Русија ракетни системи С-400 и ракети „Искандер“

Од:

Белорусија купи од Русија противвоздушни системи С-400 и ракети „Искандер“, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Изјавата на белорускиот претседател доаѓа на 85-от ден од почетокот на руската воена операција во Украина, што почна на 24 февруари. Белорусија, главниот сојузник на Русија и земја што се граничи со Украина, стана база за руската офанзива.

„Се договоривме со рускиот претседател Владимир Путин“, изјави Лукашенко, а пренесе неговата прес-служба на каналот Телеграм.

Тој додаде дека е набавено „потребното количество“ од ова оружје, без да даде други детали.

„Со ова оружје, тоа е веќе сосема поинаква армија“, кажа Лукашенко, додавајќи дека тоа оружје може „да предизвика огромна штета“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он