Лукашенко: Белорусија е подготвена да се брани рамо до рамо со Русија

Од:

Белорускиот претседател Александар Лукашенко вчера го увери рускиот колега Владимир Путин дека Белорусија е подготвена да се заштити рамо до рамо со Русија.

Двајцата претседатели присуствуваа на отворањето на музеј на Втората светска војна во Минск во пресрет на 70-годишнината од ослободувањето на Белорусија, која тогаш била дел од СССР, од нацистичка окупација.

– Присуството на рускиот претседател симболизира пред се, дека ние сме заедно, како што досега бевме заедно и како и што ќе бидеме, истакна Лукашенко во своето обраќање.

Би можело да ве интересира

На границата меѓу Литванија и Белорусија уапсени 171 ирачки мигрант

Ана Ололовска

Белорусија: Побарана забрана за работа на водечкото здружение на новинари

Лукашенко: Европјаните може да предизвикаат трета светска војна со нивната хибридна кампања против нас, Русите и Кинезите

Жарко Настоски

Минск: Нема да ги затвориме дипломатските претставништва во ЕУ

Ана Ололовска

Литванија се исплаши од заканите на Лукашенко за мигрантите, ќе гради ѕид накај Белорусија

Жарко Настоски

Лукашенко пак му се закани на Западот: Ќе ви ги пуштиме мигрантите, ќе ви ги запреме стоките

Жарко Настоски

Leave a Comment

twenty − 4 =