Ловец на НАТО се обидел да му се доближи на авионот на министерот Шојгу, интервенирал руски „Сухој 27“

Од:

Ловец „Ф-18“ на силите на НАТО над неутралните води на Балтичко море се обидел да му се приближи на авионот со кој патувал рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, но бил спречен од руски ловец „Сухој 27“.

Авионот во кој се наоѓал Шојгу летал од Калининград за Москва во придружба на два ловци „Су-27“

Дописникот на агенцијата Тасс, кој се наоѓал во авионот на рускиот министер за одбрана, јавил дека руските борбени авиони го присилиле „Ф-18“ да се одалечи.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шекеринска: Без Договорот од Преспа, нема членство во НАТО

Предраг Петровиќ

Десетици светски лидери во Ерусалим на собир против антисемитизмот

Ана Ололовска

Собранието на 11 февруари ќе го ратификува протоколот за НАТО, на 12-ти ќе се распушти

Ана Ололовска

Думата на првото читање ги одобри промените во рускиот Устав

Ана Ололовска

Хрватска сè повеќе потпаѓа под руско влијание

Ана Ололовска

Путин: на Русија и е потребна цврста претседателска власт