Лос Анџелес го намали буџетот за полицијата за 150 милиони долари

Од:

Градските власти изгласаа намалување на буџетот за полициското одделение во Лос Анџелес за 150 милиони долари, со што ќе се намали бројот на полицајци на нивото од пред повеќе од 10 години.

Околу две третини од парите се наменети за прекувремена работа од страна на полициските службеници и ќе бидат искористени за обезбедување услуги и програми за малцински заедници, вклучително и програма за младинска работа во текот на летото.

Градскиот совет гласаше со 12 наспроти 2 за намалување на бројот на полицајци од 9.988 минатиот месец на 9.757 до следното лето, напуштајќи ја целта да достигне 10.000 полицајци, што беше постигнато само во 2013 година.

– Ова е чекор напред, поддржувајќи ги малцинските заедници на начинот на кој тие го заслужуваат, со почит, достоинство и рамномерно услови, рече советникот Карен Прајс.

Други градови низ САД, исто така, ги намалија буџетите за полицијата или имаат намера да го сторат тоа.

Би можело да ве интересира

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он

САД загрижени за Србија: Има селективна примена на закони кон граѓанското општество и истражувачките новинари

А1он

Лос Анџелес ќе им исклучува струја и вода на граѓаните кои прават домашни журки за време на пандемијата

А1он

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он

САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

А1он

Трамп би можел да го одржи говорот на републиканската конвенција во живо од Белата куќа

А1он