Лондон: Полицијата уапси 52 лица за време на крунисувањето на кралот Чарлс

Од:

Лондонската Метрополитен полиција соопшти дека денеска уапсила 52 лица за време на церемонијата на крунисување на кралот Чарлс Трети. Според соопштението, тие се приведени за повеќе кривични дела, меѓу кои поттикнување конфликт и нарушување на јавниот ред и мир и се задржани во притвор, јавува Би-би-си.

Демонстрантите и групите за човекови права ја критикуваа полицијата за апсењето на демонстрантите против монархијата, а Human Rights Watch го опишува апсењето како „нешто што би очекувале да го видите во Москва, а не во Лондон“.

Британската полиција денеска, неколку часа пред крунисувањето на кралот Чарлс, го уапси лидерот на антимонархистичката организација „Република“ Греам Смит, отстранувајќи го од толпата од неколку стотици демонстранти кои се собраа на рутата на поворката во центарот на Лондон. Републиката претходно најави дека ќе го организира најголемиот протест против британскиот монарх во модерната историја.

Протести беа одржани и во Глазгов, Шкотска и Кардиф, Велс, со натписи: „Укинете ја монархијата, нахранете ги луѓето“, додека многумина на социјалните мрежи ја споредија кризата на трошоците за живот во Британија со раскошот и славата прикажана на крунисувањето..

Би можело да ве интересира

Приведено лице од Љуботен, осудено на казна затвор

А1он

Во Лепосавиќ: Петмина приведени поради наводно нелегално преминување на административната линија

(ВИДЕО) Девојче е усмртено со нож пред трговскиот центар во Лондон

Претреси во струмичко: Приведени четворица дилери на хероин и кокаин

Орце Костов

Уапсени македонски и српски државјани во Солун, откриени над 21 килограм накит и злато во нивните возила

Во Србија се уапсени десетина даночни инспектори поради злоупотреба на функцијата

Горан Наумовски