Лондон одби да купи вакцини од Валнева

Од:

Велика Вританија тврди дека „француската компанија ги прекршила своите обврски според договорот за набавка на вакцини, но таа категорично ги отфрла таквите наводи“, се наведува во соопштението на компанијата Валнева.

За разлика од повеќето висококвалитетни вакцини против Ковид-19, кои користат различни методи за стимулирање на имунолошкиот систем за борба против коронавирусот, VLA2001 на Валнева се базира на „инактивирана“ верзија на самиот коронавирус.

Лабораторијата посочи кон крајот на август дека, врз основа на фазите 1 и 2 од испитувањата, се надева оти ќе развие вакцина која е повеќе од 80 проценти ефикасна. Велика Британија имала порачано 100 милиони дози од вакцината за 2021-2022 година.

Француската компанија денеска соопшти дека договорот и дава право на британската Влада да го откаже договорот, а Валнева добила „известување за прекин на зделката од страна на Обединетото кралство“.

Би можело да ве интересира

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

Украинската национална хероина фатена со лажен сертификат за вакцинација

А1он

СЗО: Безбедна е истовремената употреба на вакцините против Ковид-19 и грип

Мета: Албанија прва во Европа по смртни случаи од Ковид, итно да се преземат соодветни мерки

Ана Ололовска

Романски министер за здравство: Не се гледа крајот на пандемијата

Ана Ололовска

Белата куќа бара СТО да поддржи суспензија на патентите за вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска