Лондон: Нема логика да продолжиме да преговараме со ЕУ ако Брисел не ја смени позицијата

Од:

Официјален Лондон денеска повтори дека „нема логика“ да се продолжат преговорите за трговски договор со ЕУ по брегзит, доколку нема промена на позицијата во Брисел. Во исто време главниот преговарач на Унијата Мишел Барние изјави дека е подготвен да ги продолжи преговорите засновани врз законски текстови.

– Нема смисла да се продолжуваат преговорите. Се додека ЕУ се држи до својат став, таквите разговори немаат смисла, изјави британскиот министер Мајкл Гоув, одговорен за координација на активностите на Владата во Парламентот. Тој додаде дека „на самитот на ЕУ минатата недела не оставена никаква основа за постигнување договор”.

Во телефонски разговор, Барние денеска го инфромира својот британски колега Дејвид Фрост дека ЕУ останува „на располагање“ за да разговара за односите по брегзит, врз основа на „законски текстови“ и да чека да одговори Лондон.

Би можело да ве интересира

Меркел: ЕУ сака договор со Лондон, но не по секоја цена

Жарко Настоски

Барние: Карантинот заврши, продолжуваат преговорите со Лондон

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Постигнат напредок во преговорите за Брегзит

Ана Ололовска

Брисел: Ако Лондон не се согласи на отстапки, ќе ги напуштиме преговорите за Брегзит

Жарко Настоски

Преговорите со Велика Британија напредуваат, но има уште работа, вели фон дер Лајен

Жарко Настоски

Преговорите за Брегзит накусо прекинати откако се дознало дека еден од учесниците е позитивен на коронавирус

Жарко Настоски