Лондон е подготвен за спектакл каков што не е виден во последните 70 години

Од:

По сите проби и планирања, церемонијата на крунисување на новиот британски монарх ќе биде можност целиот свет да биде сведок на спектакуларен историски настан. Во центарот на сè ќе биде кралот Чарлс III, кон кого ќе бидат насочени очите на целата планета.

Последен пат кога присуствуваше на крунисувањето беше како дете, во 1953 година, на церемонијата на устоличување на неговата мајка, покојната кралица Елизабета. Покрај Чарлс денеска ќе биде и Камила, кралицата Консорт, која наскоро ќе почне да се нарекува кралица Камила.

Од Бакингемската палата до Вестминстерската опатија се оддалечени само 30 минути возење, но денес двајцата го завршуваат патувањето кое трае со децении.

Самата церемонија започнува денеска во 12 часот по средноевропско време, кога кралот и кралицата ќе бидат официјално крунисани. Планирана е голема поворка до и од Вестминстерската опатија, како и појавување на кралското семејство на балконот на Бакингемската палата.

На церемонијата ќе има и воен спектакл каков што не е виден во Британија во последните 70 години, а на кој ќе присуствуваат седум илјади војници. Во поворката за крунисување, која ќе биде долга една милја, ќе има 19 воени чети.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Девојче е усмртено со нож пред трговскиот центар во Лондон

Лондон е на нозе и во потера по него-кој е избеганиот терорист кој побегна од затворската кујна

Лондон нема да прифати квалификации за ЛОИ 2024 година поради учество на руските спортисти

Тинејџер е избоден до смрт по роденденска забава во северозападен Лондон

Горан Наумовски

ВИДЕО: Напад со нож во болница во Лондон, двајца повредени

(ВИДЕО) Голем пожар избувна во станбена зграда во Лондон: Пожарот зафатил четири ката, 80 луѓе евакуирани