Локализиран шумскиот пожар во Каталонија

Од:

Шпанските власти денеска соопштија дека е локализиран шумскиот пожар во Каталонија, најголем во тој регион во последните 20 години.

Сепак, тие предупредуваат дека ветерот и најавените високи температури од 40 степени можат повторно да го разгорат огнот.

Пожарот го гаснеа речиси 500 пожарникари, од кои 21 побараа лекарска помош во текот на ноќта.

Истражувачите сметаат дека пожарот избувнал по спонтано согорување на куп пилешки измет на една фарма за добиток.

Во цела Шпанија има неколку шумски пожари чие ширење беше овозможено и од високите температури.

Би можело да ве интересира

Пожар во зоопросторија на гимназијата „Браќа Миладиновци“

Ана Ололовска

Најмалку 13 жртви во невремето Глорија во Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Цел град прекриен со пена од морето

Драган Поповски

Четворица загинати во невремето во Шпанија, блокирани патишта, затворени училишта

Ана Ололовска

Повеќе од 200.000 домаќинства во Шпанија останаа без електрична енергија поради бурата Глорија

Ана Ололовска

Санчез и нуди на Каталонија референдум за поголема автономија, не за самостојност

Ана Ололовска