Лиз Трас се откажа од присуство на состанокот на Г20

Од:

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас нема да присуствува на претстојниот состанок на министрите за надворешни работи на Г-20 во Индонезија, закажан за денеска и утре, и се враќа во земјата, јави Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Таа планира да се врати во Лондон поради оставката на премиерот и лидер на ториевците Борис Џонсон. Откако Џонсон ја објави својата одлука да поднесе оставка како премиер и лидер на Конзервативната партија, Трас рече дека „донел правилна одлука“.

„Сега ни треба смиреност и единство, за владата да продолжи да работи додека се избира нов лидер“, напиша таа на Твитер.

Лиз Трас се смета за еден од кандидатите за лидер на ториевците.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Британската премиерка: Украинците го надмудрија Путин

Ана Ололовска

Велика Британија прогласи период на национална жалост за кралицата

А1он

Велика Британија утре добива нов премиер

Ана Ололовска

За еден ден приближно илјада мигранти преку Ламаш пристигнале во Велика Британија

Ана Ололовска

Британските трупи учествуваа во вежби со шведската и финската армија

Ана Ололовска

Британскиот носач на авиони „Принцот од Велс“ се врати во матичното пристаниште Портсмут по дефектот

Ана Ололовска