Лиу: Велика Британија се меша во внатрешните работи на Кина

Од:

Кинескиот амбасадор Лиу Џиаоминг во Лондон денеска ја обвини Велика Британија дека се меша во внатрешните работи на Кина и дава несоодветни приговори откако во Пекинг беше усвоен законот за национална безбедност.

– Владата на Велика Британија продолжува да дава неодговрни забелешки поврзани со внатрешните прашања на Хонг Конг, истакна Лиу на видео прес-конференцијата.

Тој додаде дека Велика Британија изнела неоправдани обвиненија за Законот за национална безбедност.

Лиу наведе дека понудата на Велика Британија да им даде државјанство на жителите на Хонг Конг е „чекор што претставува тешко мешање во внатрешните прашања на Кина“.

Би можело да ве интересира

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Во Шангај евакуиран цел кварт по откривањето на три лица со коронавирус

Ана Ололовска

Во Велика Британија кривично се гонети 6.500 луѓе поради насилство поврзано со Ковид-19

Ана Ололовска

Тест за коронавирус за сите Кинези кои ќе патуваат за Нова година

Ана Ололовска

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

Ана Ололовска