Литванија се исплаши од заканите на Лукашенко за мигрантите, ќе гради ѕид накај Белорусија

Од:

Литванија има намера да изгради ѕид на 679 километри долгата граница со Белорусија како бариера против протокот на мигранти, изјави премиерката Ингрида Шимоните на денешната прес-конференција.

-Почнуваме да градиме дополнителна физичка бариера што ќе ги оддели Литванија и Белорусија, и ова ќе стане јасен знак и одреден фактор на задржување за оние што го организираат протокот на илегални мигранти, рече таа.

Британските медиуми наведуваат дека премиерката на пресот истакна дека земјата ќе ги вклучи и армиските сили во граничните патроли.

Вилнус неодамна информираше за зголемување на бројот на илегални мигранти приведени на границата со Белорусија, откако од 1 јуни биле регистрирани повеќе од 1.000 илегални мигранти.

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, како одговор на новововедените санкции на ЕУ кон неговата земја, деновиве повеќепати се закани дека Минск повеќе нема да ги спречува оние кои сакаат илегално да емигрираат во земјите на ЕУ, бидејќи земјата нема „ниту пари, ниту сила“ заради санкциите на Западот.

Би можело да ве интересира

Годишната инфлација се забрза во август во 26 земји од ЕУ

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он

За два дена, 650 илегални мигранти пристигнаа во Шпанија од Северна Африка

А1он

Милановиќ и Ѓукановиќ: Црна Гора е заложник на незаинтересираноста на ЕУ

А1он

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан, останатите земји од регионот подготвени да учествуваат во дијалогот за иднината на Европа

А1он