Литванија од утре без гас, нафта и струја од Русија

Од:

Министерството за енергетика на Литванија соопшти дека таа земја од утре нема да увезува струја од Русија.

На тој начин во таа земја повеќе нема да има руски гас, нафта или струја.

Министерот за енергетика Даиниус Кравис изјави дека ова е важна пресвртница не само на патот на Литванија кон енергетска независност, туку и израз на солидарност со Украина, пренесува литванскиот портал Делфи.

Потребите за гас на Литванија се задоволуваат од терминалот за ЛНГ во Клаипеда, каде гасот доаѓа од САД, а кога станува збор за електрична енергија, Литванија ќе се потпира на производството и увозот од земјите на ЕУ преку Шведска, Латвија и Полска.

На почетокот на април Литванија престана да увезува гас од Русија.

Би можело да ве интересира

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

МААЕ: Здравјето на персоналот во нуклеарната централа Запорожје е загрозено

А1он