Литванија ги советува граѓаните да не купуваат кинески мобилни телефони

Од:

Министерството за одбрана на Литванија ја советува јавноста да избегнува купување мобилни телефони од кинески производители и да се ослободи од нив што е можно поскоро, доколку ги поседуваат.

Министерството ги советуваше граѓаните да се ослободат од мобилните телефони од кинеско производство, истакнувајќи дека владиниот извештај откри дека тие имаат вграден софтвер за цензура.

– Телефоните кои се продаваат во Европа од кинескиот гигант за паметни телефони Ксиаоми Корп имаат способност да детектираат и цензурираат термини како што се „Слободен Тибет“, „Да живее независноста на Тајван“ или „Движење за демократија“, соопшти литванската Агенција за кибер безбедност.

Во извештајот на литванската Влада се наведува дека софтверот на телефонот Mi 10T 5G на Ксиаоми е исклучен за регионот на Европската унија, но може да се вклучи од далечина во секое време. Исто така, се наведува дека телефоните на Ксиаоми испраќаат шифрирани податоци за користењето на уредот до сервер во Сингапур. Извештајот открива дека листата на термини кои можат да ги цензурираат системските апликации, вклучувајќи го и стандардниот интернет прелистувач на Ксиаоми, во моментов содржи 449 изрази на кинески и постојано се ажурира.

Беше кажано дека ова е важно не само за Литванија, туку и за сите земји кои користат опрема на Ксиаоми.

– Наш совет е да не купувате нови кинески телефони и што побрзо да се ослободите од веќе купените, изјави литванскиот заменик министер за одбрана Маргирис Абукевичиус.

Би можело да ве интересира

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Пекинг: Нема компромис кога се во прашање кинеските интереси

Ана Ололовска

Бајден: САД ќе го заштитат Тајван доколку Кина го нападне

Ана Ололовска

Бајден загрижен поради кинеските хиперсонични ракети

Ана Ололовска

Во Кина казни за родители на непослушни деца

Меркел: На Европа и треба посилно единство за да се спротивстави на подемот на Кина