Липавски: Светските лидери да вложат максимални напори да ја олеснат ситуацијата во Украина

Од:

Чешкиот министер за надворешни работи Јан Липавски денеска изјави дека светските лидери „мора да вложат максимални напори барем малку да ја олеснат ситуацијата“ во Украина.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи пред состанокот на европските министри за надворешни работи во Луксембург, Липавски рече дека на Украина сигурно ќе и се помогне со хуманитарни коридори. „Од друга страна, не бидете наивни. Путин ги изврши овие ужасни воени злосторства и масакри и треба да биде казнет за тоа“, рече Липавски.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок нагласи дека мора да се направи се за да се разјаснат сите околности на руските воени злосторства во Украина, вклучително и поддршката за Меѓународниот кривичен суд околу истрагата на тие злосторства.

„Она што е јасно е дека на Украина и е потребна дополнителна воена помош, пред се тешко оружје. Сега не е време за изговори, време е за креативност и прагматизам“, рече Бербок

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Почнаа вежби: Белорусија се подготвува за војна?

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Ана Ололовска

Француски министер: Ќе бидат потребни 15 или 20 години за Украина да влезе во ЕУ

Ана Ололовска

Силните бури предизвикаа огромни штети во Чешка

Ана Ололовска

Литванија од утре без гас, нафта и струја од Русија

Предраг Петровиќ