Линдмајер: Производителите да ги приспособат вакцините на омикрон

Од:

Производителите на вакцини против Ковид-19 треба да бидат подготвени на можноста дека ќе мора да ги приспособат своите производи за заштита од варијантата Омикрон, изјави денеска портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Кристијан Линдмајер.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи на брифинг во Женева, тој рече дека Агенцијата се уште ја проучува преносливоста и сериозноста на новата варијанта, која е откриена во Јужна Африка.

„Силно се препорачува производителите на вакцини да почнат да планираат и дека веројатно ќе мора да ја приспособат постоечката вакцина“, рече Линдмајер.

Тој додаде дека „не треба да се чека да заѕвони алармот“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ заедно со купувачите

А1он

Директорот на Фајзер позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Британците први ја одобрија вакцината против корона за оригиналната и омикронската варијанта

А1он

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска