Ликвидиран лидерот на Исламска Држава во Западна Африка

Од:

Шефот на терористичката група Исламска држава во Западна Африка, Амар бин Умар е убиен минатата недела од страна на нигериските владини сили во областа на езерото Чад, објави нигерискиот информативен портал „Политикс Нигерија“.

dobivaj vesti na viber

Според него, нигериските воздухопловни сили, како дел од заедничката операција со војници од Нигер и Камерун, извршиле воздушни напади на 14 април во близина на градот Арин во нигериската држава Борно, во кои е убиен Бин Умар.

Претходниот ден, портпаролот на Мултинационалните заеднички оперативни сили, полковник Мохамед Дол рече дека вооружените сили на Нигерија, Нигер и Камерун убиле повеќе од 110 борци, вклучително и 10 команданти на терористички групи, за време на заедничка операција на езерото Чад овој месец.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Објавена листа со 15 македонски државјани кои се бореле за ИСИС во Сирија

Катерина Павлова-Николовска

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

Ана Ололовска

Германија и Швајцарија апсеа членови и поддржувачи на „Исламска држава“

Ана Ололовска

„Си-Ен-Ен“ пренесува исповед на Американката која го обучувала женскиот баталјон на терористичката ИД во Сирија

Ана Ололовска

Американка обучувала батаљон од жени на Исламска Држава во Сирија

А1он

Во Данска уапсен маж поради промоција на Исламска Држава на социјалните мрежи

А1он