Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол, но отповикувањето е грешка

Од:

Лидерот на Републиканците во американскиот Претставнички дом Кевин Мекарти на денешната расправа за импичмент на претседателот оцени дека Доналд Трамп е одговорен за нападот врз Капитол, но и дека неговото отповикување би било грешка.

– Претседателот е одговорен за нападот на толпата врз Капитол. Тој напад беше недемократски, не-американски и криминален, рече Мекарти.

Сепак, тој вели дека неговото отповикување само ќе предизвика понатамошни поделби во САД и ги повика пратениците да се фокусираат на обединување на Американците.

Би можело да ве интересира

Пелоси: Некои конгресмени би можеле да бидат кривично гонети

Пенс ѝ честиташе на Камала Харис во првиот контакт меѓу двете администрации

Жарко Настоски

Трамп ќе оди за Флорида на денот на инаугурацијата на Бајден

Жарко Настоски

Пентагон: Бројот на американски војници во Авганистан и во Ирак е намален на 2.500

Жарко Настоски

Бајден доби официјален претседателски профил на Твитер

Жарко Настоски

По САД и Русија се повлекува од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска