Лидерот на Исламскиот џихад му се закани на Израел со обновени напади

Од:

Лидерот на Исламски џихад, Зијад Нахалах еден ден по стапувањето на сила на прекинот на огнот, се закани дека ќе продолжи со нападите врз Израел доколку двајца членови на палестинската екстремистичка организација не бидат ослободени од израелски затвор.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за телевизиската мрежа „Палестина денес“ на Исламски џихад, Нахалах рече дека прекинот на огнот е воспоставен под услов Израел да го ослободи Басам ал Сади, водачот на организацијата на Западниот Брег, и Калил Ававдех, кој моментално штрајкува со глад во притвор, а против него не е покренато обвинение.

„Од самиот почеток инсистиравме двајцата лидери да бидат ослободени, братот што штрајкува со глад и Басам ал-Сади… За Басам ал Саади добивме директно писмено ветување дека Египет ветува дека ќе го ослободи што е можно поскоро“, рече Нахала.

Израелските власти негираа дека е постигнат таков договор и изјавија дека немаат намера да ослободат ниту еден од двајцата уапсени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Голем пресврт: Израелскиот премиер ја поддржа идејата за палестинска држава

Сирија: Израел го нападна аеродромот во Дамакс, загинаа пет војници

Млад Палестинец убиен на Западниот Брег

Ана Ололовска

Во судири на Западниот Брег убиени двајца Палестинци и израелски офицер

Ана Ололовска

Лапид-Шолц: Израел е дел од решението на европските проблеми со гасот

А1он

Претседателите на Германија и Израел го посетија нацистичкиот логор Берген-Белсен