Лидерката на германската партија „ЦДУ“ најави дека наскоро ќе предложи нов наследник

Од:

Претседателката на Христијанско-демократската унија (ЦДУ),  Анегрет Крамп-Каранбауер својот наследник ќе го предложи на 24 февруари, изјави премиерот на Саксонија, Михаел Кречмер.

Тој додаде дека тоа ќе биде специфичен предлог, но не наведе повеќе детали.

Крамп-Каранбауер на почетокот од неделата објави дека се повлекува од местото претседателка на ЦДУ откако нејзината партија изгуби во Турингија од десничарската Алтернатива за Германија (АфД)

Би можело да ве интересира

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Во Германија 85.778 случаи на Ковид-19, 1.158 починати

Ана Ололовска

Меркел: Премногу е рано за Германија да ги укине ограничувањата

А1он

Стадионот во Дортмунд станува скрининг центар за лица со симптоми на коронавирус

А1он

„Тагешпигел“: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

А1он

Поради тестовите на коронавирус, германските лаборатории работат деноноќно

А1он