Лидерот на британските ториевци Оливер Дауден поднесе оставка

Од:

Претседателот на британските владејачки конзервативци Оливер Даууден поднесе оставка откако партијата загуби на двата дополнителни избори, вклучувајќи и место југозападна Англија, каде претходно владееше повеќе од еден век.

dobivaj vesti na viber

„Некој мора да преземе одговорност, а јас дојдов до заклучок дека во овие околности не би било правилно да останам на функцијата“, напиша Дауден во писмото-оставка до премиерот Борис Џонсон.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он

Британската централна банка ги зголеми каматните стапки на највисоко ниво во изминатите 27 години

На британските доброволци заробени од страна на руските сили во Украина ќе им се суди за платеништво

Катерина Павлова-Николовска

Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Двојно зголемен бројот на деца кои користат електронски цигари во Велика Британија

Ана Ололовска

Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Ана Ололовска