Лидерката на партијата „Браќа на Италија“ со иста реторика како Трамп: „Интересите на мојата држава се први“

Од:

Лидерката на италијанската десничарска партија бара од Европската унија да им надомести на државите членки кои „загубиле“ од самото воведување на валутата Евро.

Таа според своите политики наликува на реториките на Доналд Трамп.

Џорџа Мелони, чија партија „Браќа на Италија“ стана втора најголема партија во десничарскиот опозициски блок, во своето интервју за Блумберг соопшти пред јавноста дека „Не сака да ја напушти европската валута, но дека мора се соочат земјите со проблемите кои таа ги предизвикува“.

Прво и најзначајно меѓу сите проблеми е разликата помеѓу победници и губитници од самото воведување на единствената валута, според Мелони.

Во интервјуто, таа додаде дека е подготвена да служи како прва жена премиер на Италија.

Би можело да ве интересира

Игор Зорчич предложен за нов претседател на словенечкото Собрание

А1он

ВИДЕО: Џими Картер – најстариот жив претседател во историјата на САД и денешна инспирација на многу генeрации

Горјан Грнчаровски

Курти: Реципроцитет и дијалог наместо царински такси, почнувам прво со Србите на Косово

А1он

Врховниот суд нe ја забрани словачката ултраденичарска партија

Татјана Ташкова

И Шпанија следејќи ги европските трендови „скршна надесно“

Извештај: Следењето десничарски радикали во Германија е се потешко