Либиски новинар осуден на 15 години затвор

Од:

Воениот суд во источниот дел на Либија го осуди новинарот Исмаил Бузриба ал Звеј на 15 години затвор поради кривични дела поврзани со тероризмот.

Невладините организации и групи за заштита на човековите права протестираа поради пресудата на Звеј, додека локалните правници пресудата ја оценија како порака од која „се смрзнува крвта“, истакнувајќи дека новинарите во источна Либија, што е под контрола на генерал Калифа Хафтар, работат во најсурови услови.

И мисијата на Обединети нации во Либија изрази загриженост поради апсењето и судењето на Звеј, истакнувајќи оти со тоа се кршат либиските и меѓународните закони и побара негово ослободување.

Звеја (39) првпат беше уапсен од припадниците на безбедносните служби во 2018 година додека известувал за настан во родниот град Аџабија, под обвинение дека работи за Ал Наба, приватна телевизија, која емитува програми од Турција и се смета дека е поврзана со исламските терористи.

Би можело да ве интересира

Либиските власти го ослободија синот на Гадафи

ИОМ: Најмалку 57 лица се удавија во превртен брод кај либискиот брег

Жарко Настоски

ЕУобсервер: ЕУ планира да испрати воена мисија во Либија за засилување на своето влијание

Ана Ололовска

Новинар на Ројтерс убиен во Авганистан

Жарко Настоски

ВИДЕО: Новинар на Си-Ен-Ен се избезуми од „блиска средба“ со скакулец

Жарко Настоски

Хафтар предвидува нова војна во Либија

Ана Ололовска