Либиската крајбрежна стража пресретна 284 мигранти на пат кон Европа

Од:

Либиската крајбрежна стража во неколку бродови откриени во непосредна близина на медитеранскиот брег пресретнала 284 мигранти тргнати на пат за Европа.

Во соопштението на службата се наведува дека мигрантите биле откриени во четири оделни акции кај крајбрежните градови Триполи, Завија, Гарабули и Абу Кемаш.

Во соопштението се додава дека бродовите биле пресретнати во средата, јавуваат американските медиуми.

Крајбрежната стража наведува дека мигрантите и се предадени на Владата во Триполи и дека се префрлени во притворски центри.

Либија стана главна крстосница за минување на мигрантите кои бегајќи од војните и сиромаштијата во Африка одат кон Европа.

Во последните години Европската унија воспостави соработка и партнерство со либиската Крајбрежна стража и другите локални служби за да ги спречува опасните патувања преку Средоземно море.

Би можело да ве интересира

Светските лидери усогласија финален документ од конференцијата за Либија

А1он

Гутереш: Граѓанска војна во Либија ќе предизвика хуманитарен кошмар

А1он

Средба Ердоган – Путин: Да се обезбеди мир и спокојство во Либија

А1он

Меѓународната заедница во обид да издејствува примирје во Либија

Хафтар на средби со Дендиас и Мицотакис во Атина

Ана Ололовска

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Ана Ололовска