Либанскиот претседател доби американски предлог за демаркација на поморската граница со Израел

Од:

Американската амбасадорка во Либан, Дороти Ши, денеска на либанскиот претседател Мишел Аун и на привремениот премиер Наџиб Миката им доставила предлог за демаркација на поморската граница со Израел, во екот на преговорите за граничниот спор за околу 860 квадратни километри во Медитеранот,

dobivaj vesti na viber

Американските медиуми пренесуваат дека Либан и Израел официјално се во војна од создавањето на еврејската држава во 1948 година, а двете земји тврдат дека полагаат право врз околу 860 квадратни километри од Средоземното Море.

Кабинетот на претседателот Аун потврди дека за време на денешната средба во претседателската палата во Баабда, амбасадорката Ши му ги претставила предлозите на американскиот посредник Амос Хохштајн.

Во минатонеделното интервју за локалните медиуми, претседателот Аун оцени дека преговорите наскоро би можеле да завршат, со порака дека Либан „ќе го добие правото да вади нафта и гас“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Либанскиот Парламент повторно не успеа да избере Претседател на Републиката

А1он

Парламентот по шести пат не успеа да избере претседател на Либан

А1он

„Ние не сме Либија или Судан“: Техеран ги обвинува Западот и Израел дека планираат граѓанска војна во Иран

А1он

СЗО: Колерата се шири низ Либан

Аун ја напушти претседателската палата, на Либан му се заканува и политички вакуум

Ана Ололовска

Израел и Либан постигнаа историски договор за заедничката поморска граница