Либански затвореници при бегство од затворот загинаа во сообраќајка

Од:

Повеќе од 60 лица избегаа од затвор во Либан, а петмина загинаа кога нивниот автомобил удри во дрво, соопштија Меѓународните безбедносни сили на Либан.

Тие избегаа од затворот Бабда в зори откако ја скршиле вратата од ќелијата, соопшти државната новинска агенција ННА, додавајќи дека безбедносните сили ја опколиле областа.


Министерот за внатрешни работи го извести претседателот на Либан, Мишел Аун, за бегството на затворениците, кој нареди истрага за овој случај.

Властите потврдија дека 15 бегалци се фатени и дека четворица се предале. Петмина загинаа во сообраќајна несреќа, додека еден бегалец е повреден и пренесен во болница.

Би можело да ве интересира

Пет доживотни казни за убиецот на поранешниот премиер на Либан

Ана Ололовска

Либан нема да има доволно кревети за да се избори со Ковид-19

Ана Ололовска

Либан и Израел ги продолжуваат преговорите со посредство на САД

Жарко Настоски

Либан бара од Интерпол да приведе двајца Руси поради експлозијата во Бејрут

А1он

Либан и Израел постигнаа историски договор за индиректни разговори

А1он

Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец

А1он