Либан воведува полициски час за невакцинираните лица

Од:

Либанските власти денеска најавија дека ќе воведат ноќен полициски час за невакцинираните пред почетокот на божиќните празници.

dobivaj vesti na viber

Според либанскиот министер за здравство Фирас Абијад тоа е една една од мерките за запирање на неодамнешниот пораст на зголемениот број инфицирани со Ковид-19 и мерка на претпазливост поради појавата на новиот сој Омикрон.

Либан нема регистрирано ниту еден случај на инфекција со Омикрон, но малата земја се соочува со сериозна финансиска криза и е загрижена дека нејзиниот здравствен систем нема да може да се справи со новозаболени лица.

– Одборот за справување со Ковид-19 сака да избегне воведување на целосно затворање и се надева дека ќе поттикне вакцинација на повеќе луѓе, истакна Абијад.

Поради новите мерки до 10 јануари е задолжителна целосна вакцинација на службениците од јавната адмнинистрација и безбедносниот сектор, припадниците на армијата и вработените во здравството, образованието и туризмот. Абијад предупреди дека во спротивно ќе останат без работа.

Либан минатата недела регистрира пораст на новозаболени лиза за 34 проценти, со повеќе од 1.000 нови инфекции дневно.

Би можело да ве интересира

Бразилската полиција го обвини Болсонаро за ширење антиваксерски изјави

А1он

Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација

ВИДЕО: Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ заедно со купувачите

А1он

Директорот на Фајзер позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Британците први ја одобрија вакцината против корона за оригиналната и омикронската варијанта

А1он

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“