Либан планира да врати десетици илјади бегалци во Сирија и покрај противењето на ОН

Од:

Либан денеска објави дека планира да врати десетици илјади бегалци во Сирија и покрај противењето на ОН.

dobivaj vesti na viber

„Ние сме сериозни во врска со спроведувањето на овој план и се надеваме дека ќе го сториме тоа во наредните месеци“, рече вршителот на должноста министер за бегалци на Либан, Исам Шарафедин.

Според планот на либанската влада, земјата месечно ќе враќа 15.000 бегалци во Сирија.

Во Либан во моментов има повеќе од милион Сиријци кои ја напуштиле својата земја поради десетгодишниот конфликт.

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) се спротивставува на планот на либанската влада за присилна репатријација, нагласувајќи дека тоа ќе ги доведе бегалците во опасност.

Би можело да ве интересира

Либанскиот претседател доби американски предлог за демаркација на поморската граница со Израел

Ана Ололовска

Најмалку 77 мигранти удавени во бродоломот во близина на сирискиот брег

А1он

Папата Франциск на годишнината од експлозијата во Либан се помоли за семејствата на жртвите

А1он

Наџиб Микати останува премиер на Либан, економската криза продлабочена

А1он

Либан бара САД да посредува за ставање крај на поморскиот спор со Израел

А1он

Бери седми пат избран за претседател на либанскиот Парламент

Ана Ололовска