Либан остана без електрична енергија

Од:

Либанската електрична мрежа е целосно исклучена, откако на двете главни електрани им снема гориво, објавија денеска локалните медиуми.

Електраните Демир Амар и Ал Захрани престанаа да работат откако се потрошија залихите на дизел, а производството на енергија се намали под 200 мегавати.

Прекинот на електричната енергија ќе трае најмалку неколку дена, јави Ројтерс, цитирајќи официјален извор, пренесува „Скај њуз“.

Би можело да ве интересира

Либан воведува полициски час за невакцинираните лица

Ана Ололовска

САД го честитаа Денот на независноста на Либан и го осудија терористичкиот напад во Ерусалим

А1он

Русија му испрати на Либан сателитски снимки од пристаништето Бејрут пред и по експлозијата

Ана Ололовска

Приближно 60 отсто од населението во Либан живее во сиромаштија

Ана Ололовска

САД со апел до Либан да продолжи со дипломатските контакти со дел од монархиите во Персискиот залив

Ана Ололовска

Хезболах бара да се смени судијата во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

Ана Ололовска