Летонската министерка за внатрешни работи поднесе оставка заради односот на полицијата на Денот на победата

Од:

Летонската министерка за внатрешни работи Марија Голубева денеска поднесе оставка на функцијата под притисок на владејачката коалиција, која ја критикуваше полицијата дека не им забранила на луѓето што зборуваат руски јазик да го прослават Денот на победата во Втората светска војна, на 9 мај.

dobivaj vesti na viber

Летонската полиција употреби сила за да ги растера стотиците насобрани лица во главниот град Рига, а кои главно зборуваат руски јазик, поради непочитување на законот што недомана беше донесен а со кој се забрануваат собири пред споменикот со кој се велича советската победа, јавуваат британските медиуми.

Министерката Голубева денеска кажа дека веќе не ја ужива поддршката од премиерот, пред се, откако коалицискиот партнер и се закани со барање оставка во знак на протест поради одлуката на полицијата да дозволи мирни собири на 9 мај, денот кога Русија го слави Денот на победата во Втората светска војна.

-Што тоа говори за издржливоста на Летонија, доколку незначителен собир од само неколку стотици луѓе, кои два часа стојат во место, може да ја размрда владата, рече тогаш Голубева.

Премиерот Крисјанис Каринс, кој се уште не ја искоментира оставката на Голубева, претходно изјави дека на митинзите не се почитуваше државноста на Летонија и споменот на жртвите од рускиот напад на Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Летонија отстранува 300 споменици што глорифицираат тоталитарни режими

Ана Ололовска

Балтичките лидери повикаа на зголемено воено присуство на НАТО во регионот

Ана Ололовска

Летонија ги забрани сите ТВ канали со седиште во Русија

А1он

Летонците почнуваат да ги отстрануваат спомениците на советските војници

А1он

Летонија го суспендираше договорот со Русија за заштита на спомениците

Ана Ололовска

Министрите за надворешни работи на Литванија, Летонија и Естонија во Киев