Летонија отстранува 300 споменици што глорифицираат тоталитарни режими

Од:

Летонија усвои закон со кој наредува дека сите споменици и други згради кои ги слават тоталитарните режими мора да бидат отстранети до 15 ноември.

dobivaj vesti na viber

Во декретот е наведен советскиот Споменик на победата во Рига како споменик што мора да се урне, што веќе е одобрено од градскиот совет.

Законот наведува околу 300 споменици, спомен-плочи и споменици во Летонија кои го слават советскиот режим или Црвената армија, иако ниту еден не е толку контроверзен како Споменикот на победата во главниот град.

Споменикот во Рига се состои од обелиск висок 79 метри и неколку огромни бронзени статуи, а изграден е во 1985 година по повод 40-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над Германија во Втората светска војна.

Споменикот многумина го гледаа како симбол на повторната окупација на Латвија, а не на слободата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Летонските пратеници ја прогласија Русија за спонзор на тероризмот

А1он

Летонија инвестира милијарда евра во ветерници

Ана Ололовска

Во Летонија од идната година се воведува задолжителен воен рок

Ана Ололовска

Балтичките лидери повикаа на зголемено воено присуство на НАТО во регионот

Ана Ололовска

Летонија ги забрани сите ТВ канали со седиште во Русија

А1он

Летонската министерка за внатрешни работи поднесе оставка заради односот на полицијата на Денот на победата

А1он