Летонија го суспендираше договорот со Русија за заштита на спомениците

Од:

Летонија денеска усвои закон со кој се суспендира договорот со Русија за заштита на спомениците, повикувајќи се на законот кој потенцијално дозволува уривање на спомениците на советските војници во Рига.

dobivaj vesti na viber

„Променетите геополитички услови значат дека Летонија нема да биде обврзана да ги зачува спомениците на советската окупација“, се вели во соопштението, во кое се додава дека земјата „ќе продолжи да ги исполнува своите меѓународни обврски во врска со погребите и одржувањето на гробиштата“.

Договорот ќе биде суспендиран од 16 мај, објави Парламентот.

Летонските власти претходно изјавија дека усвојувањето на овој закон ќе ги елиминира „сите правни пречки за суспендирање на заштитата на советските споменици, што ќе го отвори патот за нивно демонтирање или преместување“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

„Њујорк Тајмс“: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Ана Ололовска

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

Ана Ололовска

Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот