Летечки објект, најверојатно балон, влегол во полскиот воздушен простор од Белорусија

Од:

Полското Министерство за одбрана соопшти дека летечки објект, најверојатно балон за набљудување, влегол во полскиот воздушен простор од правец на Белорусија.

Полскиот центар за контрола на летање го забележал објектот пред да исчезне од радарот во близина на градот Рипин, длабоко во внатрешноста на Полска.

Единицата за пребарување за територијална одбрана е веќе мобилизирана за да го пронајде објектот, изјави Министерството за полската новинска агенција ПАП.

Министерот за одбрана Мариуш Блашчак неодамна се соочи со критики откако во шума во близина на градот Замошч, недалеку од границата со Украина, беа пронајдени остатоци од објект, најверојатно проектил.

Министерството за одбрана подоцна призна дека остатоците од авионот, „веројатно проектил“, влегле во полскиот воздушен простор уште на 16 декември, но контролата на воздушниот простор не го предупредила министерството веднаш.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска

Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Еден рудар загина, петмина се повредени во подземен земјотрес во полски рудник

Украинците тврдат дека спречиле упад на руски диверзанти од Белорусија

Катерина Ѓуровски