Летало на НАСА првпат забележа земјотрес на Марс

Од:

Роботското летало на НАСА „ИнСајт“, кое од ноември минатата година се наоѓа на Марс, регистрира мал земјотрес на Црвената планета.

Тоа прв забележан „марсотрес“.

Како што НАСА соопшти синоќа, мониторот на „ИнСајт“ го снимил потресот на 6 април, а потоа уследиле уште три послаби земјотрести.

Францускиот научник Филип Лоњон изјави дека е возбудливо што конечно имаат доказ дека Марс е сеизмички активен.

Францускиот сеизмометар поставен е на површината на Марс минатиот декември, неколку недели пред слетувањето на „ИнСајт“.

Би можело да ве интересира

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“

ВИДЕО: НАСА тврди дека открила „Супер Земја“

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Успешно лансиран товарен вселенски брод на „СпејсИкс“

Олдрин: Луѓето да се вратат на Месечината и да одат на Марс

НАСА ќе испрати дрон на сателит на Сатурн

Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс