Ле Дријан: На Франција не и треба дозвола за да зборува за Иран

Од:

Франција соопшти дека не и треба дозвола за да зборува за Иран, одговарајќи на критиките на американскиот претседател Доналд Трамп.

Пред два дена, Трамп објави на Твитер дека луѓето кои посредуваат и тврдат дека ги претставуваат САД, вклучувајќи го и францускиот претседател Емануел Макрон, испраќаат „мешани сигнали“ до Иран.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан синоќа изјави дека Франција „зборува со целосен суверенитет“ и е посветена на ублажување на тензиите во регионот на Персискиот Залив.

„Франција е силно посветена на мирот и безбедноста во регионот и на ублажување на тензиите. На Франција не и треба дозвола за да го прави тоа“, се додава во соопштението од францускиот прв дипломат.

Би можело да ве интересира

Болтон изрази загриженост дека Белата куќа се обидува да спречи објавување на неговата книга

Ана Ололовска

Хамнеи: Големиот одѕив ќе биде знак на единство на Иран против непријателот

Ана Ололовска

Борбата против даночните измами донесле 9 милијарди евра во буџетот на Франција

Ана Ололовска

Францускиот Алстом ќе го купи делот за транспорт на својот канадски ривал Бомбрдие

Ана Ололовска

Француски стогодишник прекинува со работа во општината по 74 години служба

Ана Ололовска

Институт: Американско-кинескиот трговски договор тешко ќе ја погоди Германија

Ана Ололовска