Ле Дриан: Макрон сака средба со Хафтар за да издејствува примирје во Либија

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон сака да се сретне со либискиот командант Калиф Хафтар, за да издејствува примирје и продолжување на преговорите во таа земја, изјави денеска министерот за надворешни работи на Франција, Жан Ив Ле Дриан.

Макрон повика на прекин на едномесечната битка за престолнината Триполи, минатата недела, по состанокот со либискиот премиер Фајез Ал Сарај, поддржан од Обединетите нации.

Триполи има меѓународно призната влада, но некои европски земји, меѓу кои и Франција, го признаа и поддржаа воениот командант Хафтар, сметајќи дека тоа е начин за излез на земјата од хаосот кој настана по рушењето од власт на Муамер Гадафи во 2011 година.

Би можело да ве интересира

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Ана Ололовска

Франција/Ковид-19: Ограничувањата да бидат продолжени, бара главниот советник на Владата

Ана Ололовска

Членови на екипажот на францускиот носач на авиони со симптоми на коронавирус

Ана Ололовска

Во Франција почнува производство на заштитни маски, кои се менуваат после 100 носења

Ана Ололовска

Франција/Ковид-19: Најтежок ден – над 1.400 луѓе ги загубија животите

Ана Ололовска

Франција го мина прагот од 10. 000 мртви од Ковид-19

А1он