Ле Дриан: Франција ќе продолжи со исполнување на ангажманите во борбата против ИД во Ирак и Сирија

Од:

Франција ќе продолжи со исполнувањето на ангажманите во борбата против Исламската држава во Ирак и Сирија и при управувањето на новиот претседател на земјата Емануел Макрон, изјави на средбата на меѓународната коалиција против ИД во Копенхаген францускиот министер за одбрана на Жан-Ив Ле Дриан.

dobivaj vesti na viber

Откако беше соопштено за победата на Макрон, тој увери дека Франција ќе остане водечка сила во борбата против тероризмот – на својата територија, како и во меѓународните дејствија.

Околу 4.000 француски војници во Сахел и 1.200 во Блискиот Исток учествуваат во борбата против ИД.

Би можело да ве интересира

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Ле Мер: ЕУ работи на алтернативни начини за воведување глобална даночна стапка

А1он

Францускиот предлог стигна до Владата

Катерина Павлова-Николовска

Завршува Француското претседавање со Европската Унија

Јаел Браун-Пивет е избрана за претседателка на Националното собрание на Франција

А1он