„Лажен популизам“ се шири низ Европа и Америка, предупреди Бајден

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден, денеска, на почетокот на самитот со лидерите на Европската унија, предупреди на „лажниот популизам“ што се шири на американскиот и европскиот континент.

-Ние сме средината од застрашувачката убавина што се роди, кажа тој, цитирајќи го ирскиот писател Вилијам Батлер Јетс, пренесе Си-Ен-Ен.

Станува збор за, како што вели, големата промена во технологијата и големата промена во развојот во светот.

-Тоа предизвикува голема вознемиреност во нашите земји, додаде американскиот претседател, кој седна на големата тркалезна маса, заедно со европски претставници и членови на американската Влада.

Бајден изјави дека економските и технолошките промени предизвикаа политичка нестабилност што доведе до несреќни исходи.

-Тоа ги тера некои луѓе, кои се нешто како шарлатани, да се обидат да имаат корист од овие проблеми, додаде тој. „Тоа го гледаме во Европа и САД, го гледаме низ целиот свет – лажен популизам. Ми се чини дека најдобриот одговор за решавање на овие промени е доколку имаме околности во кои растат нашите економии и доколку тие растат заедно“, порача американскиот претседател.

Бајден додаде дека сака да ги реши овие прашања за време на тековните разговори со европските лидери, еден ден пред неговото патување во Женева на средбата со рускиот претседател Владимир Путин.

-Европа е нашиот природен партнер, а причината е што за тоа е што ние сме посветени на истите демократски норми, и тие се се повеќе на удар, заклучи американскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски