Лавров: Западот наметнува правила и го менува меѓународното право

Од:

Западните земји ги наметнуваат своите правила за замена на постојните инструменти на меѓународното право и со тоа потврдуваат дека се обидуваат да го „укинат законот“ на светската политичка сцена, вели рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во авторска статија објавена во руските весници „Комерсант“ и „Глобал аферс“.

dobivaj vesti na viber

– „Убавината на овие правила“ на Западот е што тие немаат специфична содржина. Кога некој постапува спротивно на волјата на Западот, тие веднаш возвраќаат со неосновани обвинувања, без докази за „кршење на правилата“ и се повикуваат на правото за „казнување на прекршителите“. Колку се помалку специфични обвинувањата на Западот, тие се послободни да извршуваат произволни потези и да применуваат валкани тактики како форма на притисок врз нивните ривали. Во текот на 90-тите години на минатиот век, во Русија, ние тоа го нарекувавме „потчинување (газење) на правата“, наведува Лавров.

На владите на западните земји не им се допаѓа тоа што Москва се залага за земјите кои станаа жртви на западните политички коцкања, вели Лавров, потсетувајќи дека Западот ја обвинува Русија за „агресивно однесување“ во многу делови на светот.

Според него, Русија и Кина се опишани како „авторитарни сили“ и главна пречка за реализација на плановите наведени за време на самитот во јуни, пренесува агенцијата ТАСС.

Министерот за надворешни работи на Русијаистакнува дека Западот намерно ги избегнува правните норми и ги исклучува од правилата што наводно треба да се следат, но не дава валидни објаснувања зошто треба да се следат ваквите правила на Западот од други.

„На крајот, сè уште има илјадници универзални меѓународни правни инструменти кои утврдуваат јасни обврски на секоја држава и транспарентни механизми за проверка на нивното спроведување“, заклучи рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во авторскиот текст објавен од „Комерсант“ и „Глобал аферс“.

Би можело да ве интересира

Путин му се извини на Израел за скандалозната изјава на Лавров за Хитлер и Евреите

А1он

(ВИДЕО) Зеленски за скандалозната изјава на Лавров: Русија ги заборави сите лекции од Втората светска војна

Ана Ололовска

Протест на Израел поради изјавата на Лавров дека и Хитлер има еврејско потекло

Лавров ја обвини Украина дека ги саботира преговорите

Лавров: Укинувањето на санкциите против Русија е дел од преговорите со Украина

Катерина Павлова-Николовска

Лавров: Со поддршката на режимот во Киев и испраќањето оружје, земјите на НАТО спречуваат политички договор

Катерина Павлова-Николовска