Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Од:

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска пристигна во Техеран каде со иранските лидери ќе разговара на повеќе теми, меѓу кои секако и за начинот за спасување на нуклеарниот договор со светските сили од 2015 година, јави ДПА.

Лавров во иранската престолнина треба да се сретне со неговиот колега Џавад Зариф и претседателот Хасан Рохани, јави агенцијата ИРНА, додавајќи дека се очекува да се разговара и за кибер нападот врз нуклеарен објект во Натанц, во централен Иран.

Техеран вчера го обвинува ционистичкиот непријател Израел за овој „терористички акт“ за саботирање на преговорите во Виена, што треба да продолжат кон крајот на неделава, а со тоа и за нуклеарниот договор со петте членки на Советот за безбедност на ОН плус Германија.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Ќе го кренам целиот свет, израелскиот терор мора да запре

Жарко Настоски

ВИДЕО: Путин се пофали дека развил антитела откако ја прими вакцината

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ракети на Хамас паднаа врз Ерусалим, во паниката бегаа и пратениците во Кнесетот

Жарко Настоски

Ердоган го обвини Израел за „тероризам“ поради нападите врз верници во џамијата Ал-Акса

Жарко Настоски

Хајко Мас: ЕУ подготвена за дијалог со Русија

Ана Ололовска

Во Сибир исчезна лекарот кој го лекуваше Навални

Катерина Павлова-Николовска