Лавров тврди дека Северен поток 2 ќе биде во функција за неколку денови

Од:

Гасоводот „Северен поток 2“ ќе биде завршен за неколку дена и ќе почне со работа, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

– Забележуваме дека Северен поток 2 е директно нападнат, бидејќи Американците сфатија дека, и покрај се, ќе биде завршен и во функција ќе почне за неколку дена, рече Лавров.

Според него, САД сакаат да го истурка својот течен природен гас на пазарот, кој, како што вели, најчесто се добива со еколошки штетен метод и е многу поскап.

Северен поток 2 се состои од два крака на гасовод со вкупен капацитет од 55 милијарди кубни метри гас годишно и се протега од рускиот брег преку Балтичкото Море до Германија.

Работата на гасоводот беше прекината во декември 2019 година, откако компанијата Swiss Olsis се откажа од поставување цевки поради заканата од американски санкции. Изградбата продолжи во декември 2020 година.

Би можело да ве интересира

Швајцарија му даде уште време на Северен поток 2 за подмирување на финансиите

Ана Ололовска

Путин му се извини на Израел за скандалозната изјава на Лавров за Хитлер и Евреите

А1он

(ВИДЕО) Зеленски за скандалозната изјава на Лавров: Русија ги заборави сите лекции од Втората светска војна

Ана Ололовска

Протест на Израел поради изјавата на Лавров дека и Хитлер има еврејско потекло

Лавров ја обвини Украина дека ги саботира преговорите

Лавров: Укинувањето на санкциите против Русија е дел од преговорите со Украина

Катерина Павлова-Николовска