Лавров: Турција постојано нарушува воздушни пространства, па не се случиле инциденти како вчерашниот

Од:

Турција постојано ги нарушува воздушните пространства над Сирија и Грција, но не се случуваат никакви инциденти како вчерашниот со Су-24, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

Во Турција треба да се направат напори такви напади да бидат целосно недозволени, нагласи министерот.

– Во разговорот денеска со турскиот министер слушнав жалење, сочувство, но се останато беше кон оправдување на турскиот став. Фактите кои јас ги посочив, и за односот на Турција кон непочитувањето на воздушното пространство од страна на нејзини авиони на истата таа Сирија и за тоа дека турски авиони во реонот на Егејско Море навлегуваат во воздушното пространство на Грција по 1,5 илјади пати во годината и Грција постојано протестира за тоа. Но, без резултати, вели Лавров.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека Су-24 се наоѓал над сириска територија и не го нарушил воздушното пространство над Турција.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска

Советникот на Зеленски: Можни се преговори, но само со новиот претседател на Русија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се запали авион на Крим, облаци црн чад се издигнуваат од местото на несреќата

Ана Ололовска