Лавров: Столтенберг одамна го загуби контактот со реалноста

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг одамна загубил контакт со реалноста и неговите изјави не можат да се сфатат сериозно, изјави денеска шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, коментирајќи ја вчерашната изјава на норвешкиот дипломат за можното зголемување на военото присуство на Алијансата на нејзиното источно крило, пренесе БГНЕС.

dobivaj vesti na viber

-Видете, јас одамна веќе не обрнувам внимание на неговите изјави. Според мене, тој одамна го загубил контактот со реалноста, рече Лавров.

НАТО во понеделникот соопшти дека земјите-членки ги подготвуваат своите сили и „испраќаат дополнителни бродови и борци во Источна Европа за да го зајакнат сојузничкото одвраќање и одбрана додека Русија продолжува да ја зголемува својата воена моќ во и околу Украина“.

Столтенберг вчера кажа дека распоредувањето на нови сили на Алијансата во Источна Европа „не ја загрозува Русија“ и не го попречува дијалогот со неа, пренесе БГНЕС.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Канада воведува дополнителни санкции против руските олигарси

Ердоган не попушта: Повторно „не„ за Шведска и Финска

Русија утре ја прекинува испораката на гас за Финска

Шојгу: Заканите од НАТО растат, Русија формира 12 нови единици и одреди

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Лукашенко: Белорусија купи од Русија ракетни системи С-400 и ракети „Искандер“

Ана Ололовска