Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

Од:

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Тој порача дека официјален Вашингтон „треба добро да размисли каде води таквата политика“.

– Американските официјални претставници треба добро да размислат до каде може да доведе таквата неразумна и непромислена политика, истакна шефот на руската дипломатија.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Путин ја поздравува политичката волја на Макрон за дијалог

Ана Ололовска

Американскиот Врховен суд ќе расправа дали Трамп може да ги крие своите финансии

Ана Ололовска

Кина го поздрави прелиминарниот трговски договор со САД

Ана Ололовска

Њу Орлеанс прогласи вонредна состојба поради кибер напади

Ана Ололовска

Русите и Јапонците прават робот кој ќе работи на Месечината

Ана Ололовска

Путин: Прославата на 75-годишнината од победата над фашизмот ќе биде најважен настан во 2020 година

Ана Ололовска