Лавров: Русија не се согласуваше со повеќето политички ставови на Болтон

Од:

Москва не ги подржуваше суровите пристапи на поранешниот американски советник за национална безбедност Џон Болтон за надминување на повеќето современи кризи, изјави денеска шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, пренесе Tасс.

-За повеќето прашања ние не бевме согласни со него. Тој има остар стил, се потпира на методите на сила, вклучувајќи ја и воената сила. Како што знаете, тој поттикна серија вакви иницијативи во врска со современите кризни ситуации, независно дали стануваше збор за ситуацијата околу Венецуела, Иран или на друга страна од светот, го кажа својот став првиот руски дипломат.

Би можело да ве интересира

Бајден: Американците ќе реагираат ако Трамп ги изгуби изборите и одбива да се повлече

Жарко Настоски

Москва: Русија, САД и Франција работат на смирување на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Жарко Настоски

Познат руски историчар осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Жарко Настоски

Путин планира да ја прими вакцината против Ковид-19

Жарко Настоски

Путин: Москва и Минск се сојузници во братските односи

Ана Ололовска

Руски медиуми: Од цел свет нарачки за над милијарда дози од вакцината против коронавирус

Ана Ололовска