Лавров: Русија и Турција работат на договор за прекин на огнот во Либија

Од:

Русија и Турција работат на постигнување на договор за прекин на огнот во Либија, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Тој наведе дека Либиската национална армија, која има поддршка од Русија, е подготвена да потпише договор за прекин на огнот. Лавров додаде дека се надева оти Турција ќе успее да ја убеди либиската меѓународно признаена Влада за национално единство да го направи истото.

Судирите во Либија почнаа во 2011 година, кога во граѓанската војна беше соборен долгогодишниот лидер Моамер Гадафи, кој подоцна беше убиен. Оттогаш две ривалски групи се борат за превласт.

Силите на генерал Калифа Хафтар во април 2019 година покренаа офанзива за заземање на Триполи, но меѓународно признатата Влада возврати.

Меѓународно признаената Влада на премиерот Фајез ал Сараџ, со седиште во Триполи контролира помал дел од територијата, додека седиштето на Хафтар е во Тобрук и тој контролира поголем дел од земјата, а има контрола и врз нафтените полиња.

Би можело да ве интересира

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он

Либанскиот министер за надворешни работи Хити поднесе оставка

Ана Ололовска

Еднo лице загина при пожар во руска електрана на Арктикот

Ана Ололовска

Руски хирург: Коронавирусот личи на проба за биолошка војна

А1он

Русите тврдат дека вакцините ќе бидат ефикасни и безбедни, ќе треба да се примат две дози за 3 недели

А1он