Лавров: Русија е подготвена да разговара со Вашингтон за размена на затвореници

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва е подготвена да разговара за размена на затвореници со Вашингтон преку постоечки дипломатски канали.

dobivaj vesti na viber

– Подготвени сме да разговараме на таа тема, но, во рамки на канали што ги договорија претседателите Владимир Путин и Џо Бајден, тврди Лавров за Тасс.

Суд во Русија вчера ја осуди американската кошаркарка Бритни Грајнер на девет години затвор поради шверц на дрога.

Британски медиуми наведуваат дека таа пресуда може да отвори пат кон размена на Грајнер за рускиот трговец со оружје Виктор Бут.

Би можело да ве интересира

Лавров: Нема понуда од САД за Договорот за контрола на нуклеарното оружје

А1он

Лавров: САД намерно ја иритира Кина

Русија демантира: Не сме добиле барање за разговор Лавров-Блинкен

Русија ќе ја разгледа можноста за испорака дополнително количество гас на Унгарија

Лавров: Руската амбасада во Бугарија не може да работи нормално

Лавров допатува во Анкара на разговори со Чавушоглу

А1он